Ticarette Yapılan Büyük Hatalar!

Farkındalık “Şu anda neler yapıyorum” ya da “Neler yapmam gerekli”, işinizi iyileştirmeye götürecek ilk adımdır ve bu nedenle bir işletmecinin yapabileceği en yaygın hataları sizler için topladık. Hata yapmak kötü değildir ve sürecin bir parçasıdır, fakat aynı hata defalarca tekrarlandığında, kötü ve karsız bir işleyiş oluşur. Ticaret hayatınızda oluşacak hataların ne kadar önüne geçerseniz o kadar başarılı olursunuz.

Tahsilat Yapamamak!

Ürünü en ucuza siz mal ediyorsunuz. Kurumsal şirketlerden kadar büyük olmadığınız için sorunlar hakkında karar verme süreniz oldukça kısa. Çok iyi bir iş takip yazılımına sahipsiniz. Ofisiniz, e-ticaret mağazanız ya da mağazanız çok iyi bir konumda ve çok güzel tasarlanmış, milyon dolarlık şirketlerle rekabet edebilecek fiyatlarınız var fakat tahsilat yönetiminiz de çok iyi mi? Paranızı gününde alabiliyor musunuz? Vadeli satışlarınız günün de tahsil oluyor mu? Ticarette parası gününde tahsil edilmeyen satış, başarılı bir satış değildir. Bir süre sonra biriken alacaklarınızdan dolayı işinizle değil alacaklarınızla meşkul olmaya başlayacaksınız. Bu yüzden ödeme sözü günü gelmiş veya ödeme vadesi geçmiş satışlarınızı takip edecek çok iyi bir sisteme ve gerekirse tahsildarlara ihtiyacınız olacak.

Konsinye Çalışmak!

Elinizdeki malı pazarlamakta sorun yaşıyorsanız, sadece üretime odaklı çalışıyorsanız, son kullanıcıya ürününüzü pazarlayamıyorsanız, sizin için satış yapacak firmalara ihtiyaç duyarsınız. Peki konsinye sürecini takip edecek bir yazılıma ya da sisteme sahip misiniz? Konsinye olarak anlaştığınız fimaya 100 adet mal verdiğiniz, o hafta kaç adet satıldı nasıl takip edeceksiniz? o hafta içinde satılan malların ödemesini hangi gün alacaksınız? 2 aydır satılmayan mallarınız olacak onları aynı mağazada konsinye tutmaya devam mı edeceksiniz? Defolu, kalitesiz ya da bozuk ürünleriniz de olacak peki ürün iade politikanızı belirlediniz mi? Stoğunuzu nasıl takip edeceksiniz? Konsinye verdiğiniz firma, mal sayımı yapmanız için sizi ürün deposuna sokacak mı?

Ve en önemlisi tüm bu soruların cevapları konsinye mal satış sözleşmenizde açıkça belirtiliyor mu?

Ürün Tedarik Edememek!

Ürün tedariğinizi hangi firmalardan yapacaksınız? Ürün tedariği için ne kadar stok tutacağınıza karar verdiniz mi? Ürünlerinizi koymak için yer sıkıntısı yaşayacakmısınız? Ürünleri toplu olarak satın alıp, ardından tedarikçinize sizin için ayrıca depoda saklaması için ücret mi ödeyeceksiniz? Peki tedarikçiniz ne kadar verimli? Tedarikçinize ne kadar güveniyorsunuz? Tedarikçiniz istediğiniz ürünleri ne kadar sürede size ulaştırıyor? Ürünlerinizi tek tek mi yoksa gruplar halide mi satın almalısınız? Tedarik ettiğiniz malların stok devir hızını ne kadar iyi takip ediyorsunuz? Kimse senelerce satamayacağı ürünü elinde tutmak istemez. En çok hangi ürününüz satıyor? Elinizde en çok satan ürünlerden ya da en az satan ürünlerden kaçar adet olduğunu takip edecek bir sisteminiz var mı? Tedarikçilerinizin sipariş oluştururken şartları var mı? En çok satan üründen 10 adet aldığınız zaman en az satan üründen kaç adet almanız gerekiyor?

Profesyonel Tavsiyelerden Kaçınmak!

Ucuz bir yazılım, ucuz avukat veya ucuz bir muhasebeciden daha pahalı HİÇBİR ŞEY yoktur! İşinize çok hakim olabilirisiniz ama her konuda uzman olmayabilirisiniz. Maliyetten elbette kısın zamanınınızdan kısmayın. Danışmanlık ya da tavsiye söz konusu olduğunda profesyonellerle çalışmaktan lütfen kısmayınız. Bir avukatın baroya üye olması demek, sizin ihtiyaç duyduğunuz alanda uzman olması demek değildir. Başkalarının deneyimlerinden öğrenmeye ihtiyacınız var. Zaman herkes için çok değerli. İyi bir danışmana iyi bir ücret ödüyorsanız ve hata payınızı en aza düşürüp çalışma saatleriniz dee azalıyorsa, doğru kişilerle iş yapmaya başlamışsınız.

Verimli Çalışmamak!

Körü körüne her duydunuzu yapmaya çalışmayın. Uzmanından duymuş olabilirsiniz ama her kelimesini takip etmeniz gerekmez. Elinizden gelenin en iyisini yapmak için, bilinçli kararlar vermek için elbette fikirler almaya çalışın ama önceliklerinize önem veriniz. İş planınız sürekli önünüzde olsun. İşinizle ilgili en iyi uygulamaları takip etmek yerine ihtiyaçlarınızı takip ediniz.

Hedefsiz Çalışmak!

Yıllardır iş sahibi olan insanlarda bile gördüğüm yaygın bir iş hatası doğru hedefleri belirlememektir. İlk adım, iki hedef kümesine sahip olmaktır – kısa vadeli ve uzun vadeli. İkinci ve daha önemli adım, kısa vadeli hedeflerinizin uzun vadeli hedeflerinize ulaşmasını sağlamaktır. İkinci kısmı yanlış anladığınızda, düşünmeye daha çok, yapmaya daha az zaman harcarsınız. Düşünme/yapma oranınız %90’ın altında ise, o zaman hedeflerine ulaşmanız zorlaşır.

Rekabet Edememek!

Rekabeti görmezden gelmeyiniz. Her işletmenin bir rakibi vardır. İşletmenizin neden rakiplerinizden daha iyi olduğunu bilmiyorsanız veya en iyi olduğunuzu müşterilerinize doğru şekilde iletmiyorsanız, savaşı kaybedersiniz. Bulunduğunuz sektörde tekel misiniz? O zaman en zorlu rakip sizsiniz! Sürekli kendinizi geliştirip yeni ürünler ve çözümler geliştirmek zorundasınız.

Düşük Pazarlama Bütçesi!

Pazarlama bütçenizden kısmayınız. Özellikle ticarete yeni atılan bir işletme sahibiyseniz, pazarlama için en fazla bütçeyi hazır tutmalısınız. Pazarlamaya para yatırdıkça kazanacaksınız. Ticarete yeni atılan kişilerin pazarlama bütçesine sahip olmamasının nedeninin, yatırım getirisini çözememeleri olduğunu biliyormusunuz? Yatırım getirilerini çözebilmek adına raporlarınızı dikkatli bir şekilde takip ediniz. Personel sayınız arttıkça, cironuz da aynı hızla artıyor ise doğru bir adım atmışsınız. Reklam bütçenizi, reklam kanallarınızı arttırdıkça aynı oranda cironuzda artıyorsa doğru bir adım atmışsınız. Rakamlara odaklanın ve iyi analiz etmeye çalışın.

Her İşi Siz Yapamazsınız!

Her işi kendiniz yapmayın. En yaygın iş hatasıdır. Yetki vermeyi ne kadar çabuk öğrenirseniz, işiniz ve ruh sağlığınız için o kadar iyi olacaktır. Kendi logonuzu tasarladınız, muhasebenizi kendiniz tuttunuz, maaş bordlarını, bireysel emeklilik ödemelerini siz takip ettiniz, siz pazarladınız, siz tahsil ettiniz. Peki işinizi kim geliştirecek? Hedeflerinizi kim planlayacak?

Yanlış İş Ortağı seçmek!

İyi bir iş ortaklığı kurmak çok kazançlı olabilir. Yanlış iş ortağı seçmekte bir o kadar zararlı olabilir. İş ortağınıza karar verdiyseniz, bırakın ortaklık sözleşmenizi avukatınız ya da arabulunucuz yapsın. Ortaklarının görev tanımlarını avukatınız belirlesin. Ortaklık başlangıç ve bitiş şartnamenizi avukatınız belirlesin. Tıpkı kendi açık kalp ameliyatınızı yapmadığınız gibi, kendi ortaklık anlaşmanızı da yapmamalısınız.

Borçlanma!

Borç almaya karşı dikkatli olmalısınız – bir işletme sahibi olarak, kesinlikle bankadan ödünç aldığınız tutar için kişisel bir teminat imzalamanız gerekecektir. Her ne pahasına olursa olsun, ticari kredi kartı borcundan kaçının ya da mal varlığınızın %50 sini aşan borçlanma yapmayın.

Bunlar, işletmecilerin yaptığını gördüğüm en önemli iş hatalarından sadece birkaçı. Bu iş hatalarından herhangi birini siz de yaptınız mı? Sizin de bu yazıya eklemek istediğiniz bir şey var mı? Ticarette yapılan büyük hatalar çok farklı açılardan değerlendirilebilecek bir konu. O yüzden siz de görüşlerinizi aşağıdaki yorumlarda paylaşırsanız konuyu daha geniş bir açıdan hep beraber değerlendirebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir