ÖTV Zammı Kiralık Araç Fiyatlarını Nasıl Etkiledi?

Yeni düzenleme araç maliyetlerini arttırdı ve fiyatlarında artış şeklinde etkileneceğini söyleyebiliriz. Vergi mükellefleri ÖTV maliyetlerinden kaçınmak için binek ya da ticari araç satın almak yerine araç kiralama şirketlerinden kiralık araç temin etmeleri en uygun çözüm olacaktır. Otomobil satın alırken ÖTV ve ayrıca yüzde 18 oranında KDV ödemek zorunda kalan şirketler, araç kiralamaları halinde paraları kasalarında kalmış olur. Ayrıca, araç alımında karşılaştığınız taahhüt ve teminat bedelleri, araç kiralama bedeline eklenmemektedir. Araç kiralama hizmetinden faydalanarak, sigorta, kasko, bakım, onarım, yedek araç, yazlık kışlık lastik depolama gibi maliyetlerden de kurtulmuş olursunuz. Vakitinizi ve nakitinizi araçlarınıza değil işinize ayırabilirsiniz.

2020 yılının en çok tercih edilen binek araç modelleri arasında yerini alan Toyota’nın Eski Fiyatı: 276.000TL iken 310.200TL olmuştur. Oluşan +34.200TL fiyat farkı ile Toyota kiralamak isteyen kişi veya kurumları %12 lik bir araç kira artışı beklemektedir.

ÖTV İndirimi ve Kiralık Araç Fiyatları çok farklı açılardan değerlendirilebilecek bir konu. O yüzden siz de görüşlerinizi aşağıdaki yorumlarda paylaşırsanız konuyu daha geniş bir açıdan hep beraber değerlendirebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir