Araç Kiralama Sözleşmesi İmzalarken 10 Konuya Dikkat Edin!

Araç kiralama sözleşmesi mi imzaladınız? Kira kontratında nelere dikkat edilmeli? Kira sözleşmesi imzaladım vazgeçmek istiyorum mu diyorsunuz? Araç kiralama sözleşmesi imzalarken dikkat edilmesi gereken noktalar veya hususlar nelerdir? İmzaladığınız sözleşmeden caymak mı istiyorsunuz? Oto kiralamak için gerekli evrakların listesi? Aceleniz varsa ve hemen araba kiralamak istiyorsa ne yapabilirsiniz? Peki araç kiralama sözleşmelerinde başka nelere dikkat edilmeli, aylık araç kiralama merkezi sizin için özetledi.

Araç kiralama sözleşmesi, kiralık arabanızın anahtarını almadan önce imzalamanız gereken sözleşmedir. Bir araba kiraladığınızda neyi imzalamanız gerektiğini öğrenin, böylece yolda beklenmedik zorluklardan kaçınabilirsiniz.

Araç kiralama sözleşmesi, sizinle araç kiralama şirketi arasındaki sözleşmedir. Kiralama işleminin hüküm ve koşullarını belirler. Kiralık aracınızın anahtarlarını kiraya veren şirket size teslim etmeden önce imzalayacaksınız.

Mümkün olduğunca çabuk yola çıkmaya hevesli olduğunuzda, size her uzatılan sayfayı imzalamak cazip gelebilir. Ancak yolda beklenmedik zorluklardan kaçınmak için neyi imzaladığınızı kontrol etmek için birkaç dakikanızı ayırmaya değer.

Unutmadan, kiralık arabanızı teslim alırken hangi evrakların fotokopisini hangi evrakları originalini vereceğinizi biliyor musunuz? Araba kiralarken gerekli evrakların listesi ve hazırlanması konusunu sizin için yazımızda özetledik.

Araç Kiralama Sözleşmesi Nedir, Neden İmzalanır? Neleri İçerir?

Her araç kiralama şirketinin kira sözleşme metinlerinde oto kiralama şirketine özgü hüküm ve koşulları vardır. Ve kiraladığınız firmaya, ile, ilçeye, semete göre de değişiklik gösterebilir. Dolayısıyla, daha önce birçok kez araba kiraladıysanız bile, imzalamadan önce sözleşmeyi kontrol edin.

Araç kiralama sözleşmesi kapsamında olan başlıca maddeler:

  • Araç kiralama ayrıntıları
  • Kiralama süresi ayrıntıları
  • Kilometre sınırları ve yakıt politikası
  • Kiralama ücretleri, ekstra masraflar, depozitolar ve ödeme koşullarının dökümü
  • Mevcut hasar ayrıntıları
  • Sigorta koruması ve sorumluluk feragat ayrıntıları
  • Arıza giderme ve acil durum iletişim numaraları

Araç Bilgileri ve Kiraladığınız Araç Özellikleri Net Olarak Araç Kiralama Sözleşmesi İçinde Belirtilmeli

Kiraladığınız aracın plaka numarası, markası, modeli, yılı ve mevcut kilometresinin sözleşmede yazdığından ve araç bilgilerinin ruhsat bilgileri ile eşleştiğinden emin olunuz.

ilk yardım çantası araç kiralama

Araç İçi Ekipman Kotrolu Yapmadan Aracınızı Teslim Almayınız!

Araç teslim alırken ekipman kontrollerinizi yapıyor musunuz? Araçta çakmaklık var mı? Acil durumlara karşı yangın tüpü nerede duruyor? İlk yardım seti olmadan trafiğe çıkar mısınız? Lastik değişim seti, stepne veya yedek lastik, kriko ve varsa şifreli bijon set olarak bir arada mı? Araç ruhsatı, OGS, sigorta poliçelesi hatta paspasların hepsi yerinde mi diye kontrol ettiniz mi? Araç içinde eksik olan herşeyden sorumlu olacağınızı lütfen unutmayınız.

Kiralık Araç Tesliminde Hasar Kontrolü Yaptınız Mı?

Kiraladığınız aracı teslim almadan önce nasıl kontrol edersiniz? Sadece araç etrafında hızlıca gezinip çiziklerin mi not alınmasını sağlarsınız? Peki araç anteni yerinde mi? Araç tavan sacına monte edilmiş antenler sıklıkla düşmektedirler. Araç iade sürecinde eksik anten parasını sizden talep edebilirler mi dikkat ediniz.

Peki araç kapılarının altında bulunan marşpiyellerin kontrolünü yaptınız mı? Marşpiyel tamiri basit gibi görünsede kalın saç yapısı yüzünden düzeltme yapılamıyor, ya kesilip düzeltme işlemi ve boya yapılacak ya da yetkili serviste komple değişecek. Aşağıdaki “marşpiyel vuruğu tamiri” google sonucunun ekran görüntüsünü sizler için paylaştık dikkatli bakarsanız nerdeyse 5 yıl önce sanayideki ustalara ödenen tutarlar 2.000-TL‘den başlıyor. Yetkili servis fiyatlarını öğrenmek bile istemezsiniz.

Ayrıca, aracın iç kısmında kirli kalmış bir yer, yanık, delik ya da yırtık var mı kontol etmeyi ve görünen bir hasar varsa kiralama şirketi personeline not aldıtmayı unutmayınız. Aracı gün ışığında incelemeye özen gösteriniz. Göçük ve çizikleri göstermekte güneş ışıkğı yansıması işinizi kolaylaştıracaktır. Son olarak araç camlarında taş izi var mı, araç farı, stop lambaları, sinyaller ve aynalar çalışıyor mu, kırık parçalar var mı diye kontrol etmeyi unutmayınız.

Araç Kiralama Bedeli ve Ödeme Zamanı Net Olarak Belirtilmeli

Günlük araç kiralama bedeli ya da aylık araç kiraladıysanız aylık kira ücretinizin net olarak sözleşmede yazmasında fayda olup, eğer sözleşmeden doğan alacağa KDV ya da damga vergisi ödenecek ise bunlarında hesaba katılması gereklidir. Hala kiralamak istediğiniz en uygun arabayı bulamadıysanız, fiyatları karşılaştıramadıysanız en ucuz günlük, aylık, yıllık araç kiralama fiyatlarını öğrenmek için yazımızı okuyabilirsiniz.

Araç Kiralama Sözleşmesi İmzalamak İçin Neden Provizyon Gerekiyor?

Araç kiralama şirketleri, araç kullanımınız boyunca oluşabilecek OGS/HGS ödemesi, trafik cezalarının ödemesi gibi siz aracı teslim ettikten ileri tarihte tebliğ olacak ödemelere karşı bloke koymaktadırlar. İade işlemi tamamen bankaların kendi sistemleri tarafından otomatik olarak yapılmaktadır ve kredi kartınıza iade edilmektedir.İade süresi ve şartları tamamen banka kontrolünde olup 11 gün ile 25 gün aralığında olabilir. Provizyon işlemleri, kredi kartınızın limitinden düşülür fakat kredi kartı ekstrenizde dönem içi hareketlerde borç olarak kaydolmaz çünkü provisyon bedeli tahsilata dönmediği sürece borç olarak kaydedilmez.

Arabanızı Koronavirüsten Nasıl Korursunuz?

Hizmet Bedeli Ödemeden Araç Kiralamak Mümkün Mü?

Hizmet bedeli nedir? Neden alınır? İlk olarak bu soruları google sormayı deneyebilirsiniz.

Öncelikle google.com arama moturunu sayfasını açıp, arama çubuğuna şu şekilde bir aratma yapıyoruz.

araç kiralama hizmet bedeli

Bu arama sonucunda google bize araç kiralama hizmet bedeli konusunda detaylı bilgileri arama açıklamarı kısmında verecektir.

Evet, bufilo.com sitemizden kiraladığınız araçlardan hizmet bedeli, ek şöförler veya ek kullanıcılar için kayıt bedeli ve teslimat bedeli de alınmamaktadır. Aracı kurumlar hizmet bedeli ücretini de kira bedeline ekleyebilirler. Kiraladığınız arabayı aracı bir kurumdan mı, fiyat karşılaştırması yapan bir siteden mi yoksa son kullanıcıya hizmet veren araç kiralama şirketinin kendisinden mi kiraladınız? Aylık araç kiralama yapacaklara altın değerinde tüyolar yazımızı incelerek konu hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Kiralık Aracınızı Nereden Teslim Alacaksınız? Adrese Teslimat Ücretsiz Mi?

Google arama çubuğuna tekrar ulaşıp “araç kiralama ücretsiz teslimat” yazarsanız, ücretsiz teslimat yapan firmaların bilgilerini arama sonuçlarında da görüntüleyebilirsiniz. Araç teslimat hizmet bedeli ödemek istemiyorsanız kiralık araç araştırmalarınızı daha detaylı yapabilirsiniz.

Kiraladığınız Araçtan Farklı Bir Araç Mı Teslim Alıyorsunuz?

“….. veya benzeri” araç kiralama firmalarının sayfalarında sıklıkla görmeye başladığımız bu yeni terim ile araç kiralama şirketleri kiralama gününüz geldiğinde ellerinde kiraladığınız araçtan yoksa muadilini vereceklerinden dolayı siz misafirlerine ön bilgilendirme yaparak araç kiralamaktadırlar. Bu durumdan şikayetçi olan kişiler olduğu gibi “tek hayal kırıklıgım ben clio kiraladım ama sözleşmede de önceden belirttikleri muadili(benzer özellikli) linea verdiler.ayrıca 3 gunluk kıs lastıgı ucreti istediler” Hyundai marka araç kiralayıp muadili olarak Audi teslim edilen kişilerde mevcuttur. bufilo.com websitemizde kiralamak istediğiniz aracın sayfasına girerek detay resimlerini bulabilirsiniz bakınız : Kiralık Fiat Egea

Araç Kiralama Sözleşmesini Erken Feshetmek İsterseniz Neler Olur?

Koronavirüs ile beraber yaşadığımız bu günlerde bir çok firma rezervasyon iptallerinde ücret almadığı gibi son dakikaya kadar rezervasyonunuzu iptal etmeniz durumunda paranızı %100 iade etmektedirler. Peki araç kiralama sözleşmenizi imzaladıysanız ne olacak? Bazı araç kiralama firmaları yıllık kiraladığınız araçlar için, ödemek istemediğiniz ileri tarihli kira bedelinin %60’ını ödemeniz durumunda sözleşmenizi iptal etmeye başladılar. Daha önce 1 yıllık araç kiralama veya uzun dönem araç kiralama hizmet sözleşmesi yaptınız mı? Size ve işinize uygun aylık veya yıllık kiralık araç seçimi başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Taahhütsüz aylık araç kiralama fiyatlarımızı kaçırmayın.

Ya Aceleniz Varsa?

Kiralama şirketinin araç teslimatından sorumlu personel sizden araç kiralama antlaşmasını hemen imzalamanızı beklerken, küçük yazıları okuyup sindirmeye çalışmak zor olabilir. Ve arkanızda hizmet verilmeyi ya da araç teslimatı için bekleyen başka müşteriler de olabilir. Kendinizi bu stresten kurtarmak için, kiralık arabanızın şart ve koşullarına önceden çevrimiçi olarak göz atabilirsiniz. Rezervasyon yapmadan önce neyi imzaladığınızı bilerek seyahate çıkabilirsiniz.

Ya aceleniz varsa? Acele varsa uygun fiyata ucuz kiralık araçlar, günlük kiralık araçlar, aylık kiralık araçlar, yıllık kiralık araçlar aynı zamanda spor ve lüx araçlar da bufilo.com’da ve sizin için İstanbul’da.

1 Aylık Araç Kiralama bufilo.com